%40 تخفیف  برای خرید  مسیرهای یادگیری

logo mix

آموزش جامع ایندیزاین 2024 (با زیرنویس فارسی AI)
InDesign 2024 Essential Training
از پرفروش‌های چند ماه اخیر
کد محصول: FL9696-2704112
لیندا _ آموزش جامع ایندیزاین 2024 (با زیرنویس فارسی AI) - Lynda _ InDesign 2024 Essential Training
سطح مقدماتی
زیرنویس انگلیسی
زیرنویس فارسی AI
107,000 تومان
اضافه به سبد خرید add_shopping_cart
تولید کننده محتوا
Lynda.com (Linkedin Learning)
تولید کننده زیرنویس فارسی
فارسی لینـدا FarsiLynda.com
مدرس
David Blatner - دیوید بلانتر
تاریخ انتشار
1402/9/30
2023-12-21
سطح آموزش
مقدماتی
زبان آموزش
انگلیسی
زیرنویس
فارسی و انگلیسی
نوع زیرنویس فارسی
ترجمه شده توسط هوش مصنوعی (AI)
مدت زمان آموزش
5ساعت و 22دقیقه
تعداد ویدیو‌ها
73 ویدیو
حجم فایل‌ها
1050 مگابایت (دانلود با تعرفه نیم بها)
زمان تقریبی دانلود فایل‌ها
18 دقیقه (با سرعت اینترنت 1 مگابایت در ثانیه)
تعداد بازدید : 426
درباره تولید کننده

lynda1

 

Lynda Weinman

بسیاری لیندا واینمن را "مادر آموزش اینترنتی" لقب داده اند. وی که هم اکنون (2016) ۶۰ سال سن دارد در ۱۹۹۵ سایتی را راه اندازی کرد که به عنوان منبعی رایگان برای دانش آموزان محسوب می شد. طی آن دوران لیندا به صورت خودآموز در حال یادگیری طراحی وب بود و تلاش داشت تا آموخته هایش را با سایرین نیز به اشتراک بگذارد. هر چند این روزها مسئله یاد شده امری عادی به حساب می آید اما در اواسط دهه نود -روزگاری که هنوز یوتیوبی نبود- یادگیری طراحی وب به صورت خودجوش چندان مسئله رایجی محسوب نمی گشت.

اشتیاق آن روزهای لیندا در یادگیری ، حالا به لطف وب سایت و سرویسی هایی همانند آنچه خود او راه اندازی کرده به میلیون ها نفر دیگر در سراسر دنیا نیز سرایت نموده و آنها می توانند با اندک هزینه ای و در هر جا و مکانی آنچه که دوست دارند را فرا بگیرند.
ناگفته نماند که پیدا کردن مسیر صحیح کسب و کار، حتی برای لیندا واینمن نیز بدون فراز و نشیب نبوده و وی هم مانند هر فرد موفق دیگری در راه رسیدن به پیروزی پستی و بلندی های بسیاری را از سر گذرانده.

درک نیازی که هیچکس به آن پاسخ نداده بود

وقتی در سال ۱۹۹۳ واینمن طراحی وب را اندک اندک فرا گرفته و قصد آموزش دادن آن را پیدا کرد، ابتدا به کتاب فروشی مراجع نمود و سعی کرد کتابی را به عنوان مرجع انتخاب و از روی آن به دانش آموزان خود درس بدهد. اما وی متوجه شد کتاب فروشی ها و کتابخانه ها تنها راهنماهایی بسیار فنی و پیچیده را ارائه می نمایند که درک شان برای افراد معمولی و با دانش متوسط تقریباً غیر ممکن محسوب می شود.

لیندا واینمن میگوید: به یاد می آورم که با خود فکر کردم شاید چنین کتابی هنوز وجود ندارد. بلافاصله از کتاب فروشی به خانه رفتم و ایده ی اولیه نوشتن آن را پیاده سازی کردم.

کمی بعد کتاب "طراحی گرافیک های تحت وب" که به باور بسیاری اولین کتاب ساده و قابل درک توسط عموم در رابطه با حرفه طراحی وب بود، توسط افراد بسیاری در سراسر دنیا به عنوان یک مرجع غیر فنی مورد استفاده قرار می گرفت و محبوبیتی غیر قابل باور به دست آورده بود.

درست در همان زمان و در سال ۱۹۹۵ واینمن آدرس ایمیل فردی را مشاهده نمود که به صورت debbie@debbie.com بود و مشتاق شد بداند آیا دامنه ی لیندا نیز برای ثبت کردن در دسترس قرار دارد یا خیر. وی این دامنه را خریداری و وبسایتی تحت آن راه انداخت تا از طریقش بتواند با دانش آموزان و همچنین خوانندگان کتاب خود ارتباط برقرار نماید.

lynda2

شروعی کوچک و توسعه ای آهسته و پیوسته

بعد از موفقیت کتاب واینمن همسر او، بروس هون (Bruce Heavin)، که در اصل موسس کمپانی لیندا نیز محسوب می شود، پیشنهاد داد در طول تعطیلات بهاره یکی از سالن های کامپیوتر دانشگاهی را اجاره نموده و در آن به مدت یک هفته دوره آموزش طراحی وب برگزار نمایند.
آنها این ایده را عملی کردند و سپس به منظور جذب افراد علاقه مند بنر تبلیغاتی را روی سایت لیندا قرار دادند. نه تنها ظرفیت کلاس یاد شده بسیار سریع پر گشت، بلکه افراد از گوشه و کنار دنیا و حتی مثلاً شهر وین برای حضور در آن ثبت نام نمودند.

اینکه تنها یک بنر در سایت خود قرار دهیم و سپس مردم از سراسر دنیا برای حضور در کلاس مان ثبت نام نمایند، باعث شده بود تا شوکه شویم.
آن کارگاه های یک هفته ای بسیار زود باعث شدند تا کسب و کار امروزی لیندا و همسرش پایه گذاری گردد. واینمن از درآمد حق امتیاز کتاب خود با ارزش ۲۰ هزار دلار استفاده کرد و مدرسه طراحی وبی را راه اندازی نمود که دوره هایش در هر ماه به سرعت پیش فروش شده و ظرفیت شان تکمیل می گشت. لیندا می گوید: "مشتریان زیادی وجود داشتند که مجبور بودیم به آنها نه بگوییم، زیرا ظرفیتی برای پذیرش شان وجود نداشت".

اوج گیری پس از بحران

کسب و کار لیندا پس از چند سال توانست ۳۵ فرصت شغلی را ایجاد و درآمدی ۳.۵ میلیون دلاری را فراهم کند. اما در سال ۲۰۰۱ و پس از انفجار حباب دات کام و حوادث مرتبط به یازده سپتامبر، تمایل افراد به یادگیری دروس طراحی وب کاهشی عجیب پیدا کرد، تا جایی که واینمن و همسرش در ادامه دادن مسیر مردد شده بودند.

کمپانی آنها دچار بحرانی جدی گشت، واینمن و هون ۷۵ درصد کارمندان خود را اخراج کردند و تنها ۹ نفر در استخدام شان باقی ماند. دفتر و مقر برگزاری دوره های لیندا نیز کوچک تر گشت و سعی را بر این گذاشتند تا واحد هایی با قیمت ارزان تر اجاره نمایند.

روز های سیاهی بود و حتی خودم تردید داشتم که می توانیم این کسب و کار را ادامه دهیم یا خیر.

خود واینمن در مورد آن ایام می گوید: "همه در حال نبرد برای بقا بودند و سعی می کردند سر خود را بالای آب نگه دارند. ما نیز وضعیتی مشابه را تجربه می کردیم و در نهایت درست همین زمان بود که تصمیم گرفتیم خدمات خود را به صورت کاملاً آنلاین ارائه نماییم."

روزگاری که ایده یاد شده شکل گرفت و سپس عملی گشت (ارائه خدمات به صورت آنلاین) تماشای فیلم بر روی کامپیوترها تازه در حال رواج یافتن بود. لیندا دات کام تصمیم گرفت در ازای سرویسی که ارائه می کند هزینه حق اشتراکی ۲۵ دلاری را به صورت ماهیانه دریافت نماید.

افراد اندکی از این راهکار استقبال کردند. واینمن می گوید: "درآمد مان به شدت افت کرده بود. روز های سیاهی بود و حتی خودم تردید داشتم که می توانیم این کسب و کار را ادامه دهیم یا خیر."

با تنها ۱۰۰۰ نفر پرداخت کننده حق اشتراک ماهیانه، بقای کمپانی به نظر بسیار سخت می رسید. ایجاد یک جامعه ی آنلاین زمان بر است و لیندا به خود امید می داد که آنها مسیر شان را عوض نکرده اند بلکه راهی تازه را شروع نموده اند پس باید صبر پیشه کنند. او توضیح می دهد که "همه چیز بسیار آهسته پیش رفت. ولی کم کم پرداخت حق اشتراک ماهیانه آنلاین رواج پیدا کرد و مقدار آن هر ساله چندین برابر شد".

در ۲۰۰۶ تعداد مشترکین به ۱۰۰.۰۰۰ نفر رسید و واینمن و همسرش ۱۵۰ کارمند خود را به همراه خانواده هایشان به دیزنی لند بردند تا موفقیت بزرگی که رقم خورده بود را جشن بگیرند.

lynda4

ایجاد فرهنگ سازمانی مناسب در زمان رشد

اینکه اعضا و کارمندان شرکت همانند یک خانواده با یکدیگر در تعامل باشند همواره برای لیندا حائز اهمیت بوده و او حتی همیشه تلاش داشته تا افراد تحت استخدام خود را با اسم کوچک بشناسد و صدا بزند. ولی رشد سریع کمپانی و رسیدن تعداد کارمندان به عدد ۵۰۰، رفته رفته چالش هایی تازه را پدید می آورد و سبب می گردد واینمن در ایده آل های خود بازنگری نماید.

وی می گوید: "چالش اصلی بر سر تعیین سمت و مقام افراد بود. اینکه با هر کس چه برخوردی باید صورت بگیرد. همه ی کسانی که رشدی سریع را در شرکت خود تجربه کرده اند می دانند که ایجاد سلسله مراتب تا چه حد اهمیت دارد."

در ۲۰۰۷ تصمیم بر این شد تا یک مدیرعامل جهت اداره ی بهتر مجموعه به آن اضافه گردد. به گفته ی خود لیندا "درست در همان زمان بود که او تصمیم گرفت در رفتارها و برخوردهای خود سیاست بیشتری داشته و بروکراتیک تر عمل نماید".

ایجاد فرهنگ سازمانی برای شرکتی با بیش از ۵۰۰ کارمند کاری بسیار دشوار خواهد بود ولی حتی آنچه از این مسئله نیز دشوارتر به حساب می آید پایه ریزی درست و مطابقت دادن افراد با فرهنگ یاد شده است. اینکار در زمانی که یک شرکت نوپا و کوچک محسوب می شود چندان سخت نیست و شاید ضروری هم نباشد ولی با رشد آن صورت پذیرفتنش الزام می یابد.

 پیش به سوی موفقیت

مدتی است که بسیاری تصور می کنند دوره های آموزش ویدئویی می توانند آینده آموزش به حساب بیایند.

در طی سال های اخیر کمپانی واینمن توسط افراد گوناگونی که در حرفه ی خود بهترین هستند دوره های آنلاین متعددی را ایجاد نموده و سعی کرده نشان دهد این دوره های آنلاین راه و روش یادگیری را برای همیشه متحول کرده اند.

لیندا دات کام قالبی معین و کارآمد را برای دوره های آموزشی اش پدید آورده و سپس کوشش کرده تا از نظر موضوعی نیز در بین مطالب مورد تدریس خود تنوع ایجاد نماید. روزگاری در وب سایت مورد بحث تنها ۲۰ دوره آموزش ویدئویی آنلاین وجود داشت، اما اکنون این رقم به ۶۳۰۰ رسیده که شامل ۲۶۷.۰۰۰ ویدئوی آموزشی می گردد.

ارائه ی کتابخانه ای ویدئویی به جای اینکه از افراد درخواست شود تا در دوره هایی مشخص با روال معمول و پیوسته شرکت نمایند، عاملی بوده که سبب گشته شیوه ی آموزشی لیندا دات کام نسبت به سایرین کاملاً متفاوت گردد.

واینمن می گوید: "مدتی است که بسیاری تصور می کنند دوره های آموزش ویدئویی می توانند آینده آموزش به حساب بیایند. ما به خاطر همین تفاوت مان مورد توجه قرار داشته و تحت نظر سایرین هستیم".

lynda6

فروش به لینکدین Linked in

من به شخصه بر روی اثری که از همکاری دو کمپانی با یکدیگر پدید می آید متمرکز هستم.

واینمن زمانی که متوجه می شود لینکدین قصد خرید کمپانی اش را دارد، در ابتدا شوکه می گردد. او و همسرش هرگز به دنبال فروش شرکت خود و یافتن مشتری برای آن نبوده اند و البته در سن ۶۰ سالگی وی هنوز هم احساس می نموده که برای بازنشستگی بسیار زود است.

اما رفته رفته به این نتیجه می رسند که این فروش و ادغام دو کمپانی با یکدیگر احتمالاً امری منطقی و موثر خواهد بود. هر دو شرکت به نوعی تلاش داشته اند به افراد کمک کنند تا وضعیت شغلی خود را بهبود بخشند و احتمالاً در کنار یکدیگر بسیار بهتر از گذشته می توانند این هدف را محقق کنند.

واینمن می گوید: "بسیاری از مردم بر روی رقم معامله صورت پذیرفته تمرکز دارند و شاید این مسئله برای افرادی که با صنعت ما آشنا نیستند یک شگفتی محسوب شود. ولی خود من به شخصه بر روی اثری که از همکاری دو کمپانی با یکدیگر پدید می آید متمرکز هستم و اولین چیزی که در رابطه با این موضوع به ذهنم می رسد، میزان بزرگی این اثرگذاری است."

به نظر می آید حتی لیندا واینمن هم از موفقیت خودش شگفت زده است و تصور چنین روزی را نداشته. بر خلاف بسیاری از بنیانگذاران کمپانی ها مهم تکنولوژیک امروزی ، وی با هدف کسب درآمد های کلان شروع به کار نکرده و قصد اولیه اش هرگز ایجاد کمپانی نبوده که توسط لینکدین به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار خریداری شد. او تنها سعی داشته آنچه که برای خودش جذاب بوده، یعنی طراحی وب را به سایرین نیز بیاموزد.

واینمن که بر حسب اتفاق بدل به یک معلم گشته، می گوید: "من نه چندان گنگ بودم و نه به آن صورت خوره ی دنیای تکنولوژی. افراد زیادی پیش من می آمدند و می پرسیدند چگونه این کار را انجام می دهی؟ یا چگونه آن کار را انجام می دهی؟ هرگز با خودم فکر نکرده بودم به اشتراک گذاشتن دانش در رابطه با آنچه که برایت جالب است، در واقع همان تدریس کردن محسوب می شود."

در حالکیه لیندا اعتقاد دارد تنها در زمان و مکان مناسبی حضور داشته، سخت است بدل شدن یک دامنه ی ۳۵ دلاری به کسب و کاری ۱.۵ میلیارد دلاری را حاصل یک اتفاق بدانیم.

فارسی لیندا

InDesign یک ابزار ضروری برای شرکت های طراحی، آژانس های تبلیغاتی، مجلات، روزنامه ها، ناشران کتاب و طراحان آزاد در سراسر جهان است. در این دوره، دیوید بلاتنر، متخصص InDesign، توضیح کاملی از ویژگی‌ها و تکنیک‌های اصلی ارائه می‌دهد که این برنامه قدرتمند صفحه‌آرایی را سرگرم‌کننده و برای استفاده آسان می‌کند. او پایه‌ای را فراهم می‌کند که بر اساس آن می‌توان مهارت‌ها و جریان‌های کاری پیشرفته ایجاد کرد. او به شما نشان می‌دهد که چگونه فضای کاری را پیمایش و سفارشی کنید، اسناد و صفحات را مدیریت کنید، با قاب‌های متنی و گرافیکی کار کنید، اسناد نهایی را صادر و چاپ کنید، ایجاد اسناد تعاملی را کشف کنید، و موارد دیگر. همچنین می‌توانید از فایل‌های نمونه و چالش‌های همراه با دوره برای تمرین آنچه دیوید توضیح می‌دهد استفاده کنید.

سطح آموزشی
خرید آنلاین و دانلود فوری
به همراه فایلهای تمرین
ویدئوهای آموزشی با زیرنویس
ویدئوهای آموزشی با زیرنویس فارسی
کیفیت HD ویدئوهای آموزشی
قابل استفاده برای ناشنوایان
 
 
 

نمونه ویدیوی آموزشی ( زیرنویس‌ها جدا از ویدیو است و میتوانید آنرا نمایش ندهید ) :

 

[فارسی]

01 مقدمه
01-01 InDesign: اصول را بیاموزید
01-02 استفاده از فایل های تمرین

02 آموزش InDesign در 20 دقیقه
02-01 شروع به کار
02-02 افزودن یا ویرایش متن
02-03 افزودن یا جایگزینی گرافیک
02-04 حرکت اجسام به اطراف
02-05 چاپ و صادرات یک PDF

03 ایجاد یک سند
03-01 اسناد جدید
03-02 راهنماها و اندازه گیری ها
03-03 افزودن فریم های متنی
03-04 تایپ و ویرایش متن
03-05 فضای کاری بهتری را برای ویرایش انتخاب کنید
03-06 اعمال قالب بندی متن اولیه
03-07 واردات گرافیک
03-08 ذخیره و برگرداندن اسناد

04 مدیریت صفحات
04-01 درج، حذف و جابجایی صفحات
04-02 ایجاد و اعمال صفحات والد
04-03 نادیده گرفتن موارد صفحه اصلی
04-04 تغییر اندازه و حاشیه صفحه
04-05 تنظیم راهنماهای خونریزی و اسلاگ
04-06 افزودن شماره گذاری صفحات

05 متن
05-01 وارد کردن متن
05-02 قاب های متن رشته
05-03 تنظیم ویژگی های قاب متن
05-04 درج کاراکترهای خاص
05-05 با استفاده از ویرایشگر داستان
05-06 بررسی املا
05-07 با استفاده از Find/Change
05-08 قرار دادن متن در یک مسیر

06 گرافیک
06-01 گزینه ها هنگام قرار دادن تصاویر
06-02 با استفاده از پانل پیوندها
06-03 ویرایش گرافیک در برنامه اصلی خود
06-04 گرافیک برش و برازش

07 رنگ و شفافیت
07-01 نوازش و پر کردن قاب ها و مسیرها
07-02 شفافیت، سایه ها و جلوه ها
07-03 ایجاد نمونه های رنگی
07-04 خطر و قدرت رنگ های بی نام
07-05 ایجاد و اعمال نمونه های گرادیان

08 فریم ها و مسیرها
08-01 ترسیم مسیر و اشکال قاب
08-02 تنظیم گزینه های گوشه
08-03 ایجاد خطوط کلی متن

09 مدیریت اشیاء
09-01 تغییر اندازه و چرخش اشیاء
09-02 کپی کردن اشیاء و ایجاد شبکه
09-03 حرکت اجسام در بالا یا پایین یکدیگر
09-04 ایجاد و کنترل لایه ها
09-05 تراز و توزیع
09-06 درک بسته بندی متن
09-07 استفاده از اشیاء لنگر

10 قالب بندی متن
10-01 استفاده از قالب بندی کاراکترهای پیشرفته
10-02 با استفاده از Find Font
10-03 اعمال قالب بندی برای یک پاراگراف
10-04 استفاده از دراپ کلاه
10-05 افزودن قوانین بالا یا پایین
10-06 تنظیم برگه ها و توقف های تب
10-07 پوشاندن و تقسیم پاراگراف ها
10-08 افزودن گلوله ها و اعداد خودکار
10-09 استفاده از Find/Change برای قالب بندی متن
10-10 برجسته کردن پاراگراف ها با کادر

11 سبک
11-01 ایجاد و اعمال سبک پاراگراف
11-02 استفاده از سبک های کاراکتر
11-03 ویرایش، پاک کردن، و تعریف مجدد سبک ها
11-04 استفاده از سبک های شی

12 جدول
12-01 ایجاد جدول
12-02 تنظیم سطرها و ستون ها
12-03 قالب بندی جدول
12-04 سلول های قالب بندی

13 اسناد تعاملی
13-01 افزودن لینک ها
13-02 ایجاد یک PDF تعاملی
13-03 صادرات به وب با انتشار آنلاین

14 بسته بندی، چاپ و صادرات
14-01 بسته بندی و پیش از پرواز برای خروجی
14-02 با استفاده از کادر محاوره ای Print
14-03 صادر کردن یک PDF

15 نتیجه گیری
15-01 مراحل بعدی

[ENGLISH]

01 Introduction
01-01 InDesign: Learn the fundamentals
01-02 Using the exercise files

02 Learning InDesign in 20 Minutes
02-01 Getting started
02-02 Adding or editing text
02-03 Adding or replacing graphics
02-04 Moving objects around
02-05 Printing and exporting a PDF

03 Creating a Document
03-01 New documents
03-02 Guides and measurements
03-03 Adding text frames
03-04 Typing and editing text
03-05 Choose a better workspace for editing
03-06 Applying basic text formatting
03-07 Importing graphics
03-08 Saving and reverting documents

04 Managing Pages
04-01 Inserting, deleting, and moving pages
04-02 Creating and applying parent pages
04-03 Overriding parent page items
04-04 Changing page size and margins
04-05 Setting bleed and slug guides
04-06 Adding page numbering

05 Text
05-01 Importing text
05-02 Threading text frames
05-03 Setting text frame attributes
05-04 Inserting special characters
05-05 Using the Story Editor
05-06 Checking spelling
05-07 Using Find/Change
05-08 Putting text on a path

06 Graphics
06-01 Options when placing images
06-02 Using the Links panel
06-03 Editing graphics in their original app
06-04 Cropping and fitting graphics

07 Color and Transparency
07-01 Stroking and filling frames and paths
07-02 Transparency, drop shadows, and effects
07-03 Creating color swatches
07-04 The danger and power of unnamed colors
07-05 Creating and applying gradient swatches

08 Frames and Paths
08-01 Drawing path and frame shapes
08-02 Adjusting corner options
08-03 Creating text outlines

09 Managing Objects
09-01 Resizing and rotating objects
09-02 Duplicating objects and making grids
09-03 Moving objects above or below each other
09-04 Creating and controlling layers
09-05 Aligning and distributing
09-06 Understanding text wrap
09-07 Using anchored objects

10 Text Formatting
10-01 Applying advanced character formatting
10-02 Using Find Font
10-03 Applying formatting to a paragraph
10-04 Using drop caps
10-05 Adding rules above or below
10-06 Setting tabs and tab stops
10-07 Spanning and splitting paragraphs
10-08 Adding automatic bullets and numbers
10-09 Using Find/Change for text formatting
10-10 Highlighting paragraphs with boxes

11 Styles
11-01 Creating and applying paragraph styles
11-02 Using character styles
11-03 Editing, clearing, and redefining styles
11-04 Using object styles

12 Tables
12-01 Creating a table
12-02 Adjusting rows and columns
12-03 Formatting a table
12-04 Formatting cells

13 Interactive Documents
13-01 Adding hyperlinks
13-02 Creating an interactive PDF
13-03 Exporting to the web with Publish Online

14 Package, Print, and Exporting
14-01 Packaging and preflight for output
14-02 Using the Print dialog box
14-03 Exporting a PDF

15 Conclusion
15-01 Next steps

 

مدرس: David Blatner - دیوید بلانتر

تعداد دوره های آموزشی: 18

دیوید بلانتر یکی از موسسان InDesign Secrets است، او همچنین یک سخنگو و نویسنده پرطرفدار در تمام مبحث مربوط به طراحی است. دیوید بلانتر نویسنده یا یکی از نویسندگان 15 عنوان کتاب، از جمله "دنیای واقعی Indesign" و "دنیای واقعی فتوشاپ" است. او مجری دوم پادکست و بلاگ InDesignSecrets.com و مدیر ویراستاری مجله InDesign و کنفرانس Indesign می باشد. در حال حاضر بیش از نیم میلیون کپی از کتابش در 13 زبان چاپ شده است و در ارتباط اش با IndesignSecret راهکارهای روز را به هزاران کاربر در دنیا ارائه می دهد. او در کنفراس ها و کارگاه های سرتاسر آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا، ژاپن و آفریقای جنوبی سخنرانی کرده است. می توانید در آدرس www.63p.com از دیوید بیشتر بدانید.

جدیدترین آموزشهای مرتبط

تمامی زیرنویس‌های فارسی و مطالب ترجمه شده در سایت، بطور انحصاری متعلق به فارسی لینـدا بوده و هر گونه کپی‌ برداری و یا استفاده از آنها به هر شکلی در سایتها یا برنامه‌های دیگر پیگرد قانونی دارد
logo-samandehi
فارسی کلاس