%40 تخفیف  برای خرید  مسیرهای یادگیری

logo mix

آموزش اتوکد: مدل سازی سه بعدی برای طراحی های مکانیکال (با زیرنویس فارسی AI)
AutoCAD: 3D Modeling for Mechanical Designs
کد محصول: FL8821-2495124
لیندا _ آموزش اتوکد: مدل سازی سه بعدی برای طراحی های مکانیکال (با زیرنویس فارسی AI) - Lynda _ AutoCAD: 3D Modeling for Mechanical Designs
سطح پیشرفته
زیرنویس انگلیسی
زیرنویس فارسی AI
79,000 تومان
اضافه به سبد خرید add_shopping_cart
تولید کننده محتوا
Lynda.com (Linkedin Learning)
تولید کننده زیرنویس فارسی
فارسی لینـدا FarsiLynda.com
مدرس
Shaun Bryant - شان بریانت
تاریخ انتشار
1401/8/24
2022-11-15
سطح آموزش
پیشرفته
زبان آموزش
انگلیسی
زیرنویس
فارسی و انگلیسی
نوع زیرنویس فارسی
ترجمه شده توسط هوش مصنوعی (AI)
مدت زمان آموزش
3ساعت و 47دقیقه
تعداد ویدیو‌ها
47 ویدیو
حجم فایل‌ها
610 مگابایت (دانلود با تعرفه نیم بها)
زمان تقریبی دانلود فایل‌ها
10 دقیقه (با سرعت اینترنت 1 مگابایت در ثانیه)
تعداد بازدید : 1572
درباره تولید کننده

lynda1

 

Lynda Weinman

بسیاری لیندا واینمن را "مادر آموزش اینترنتی" لقب داده اند. وی که هم اکنون (2016) ۶۰ سال سن دارد در ۱۹۹۵ سایتی را راه اندازی کرد که به عنوان منبعی رایگان برای دانش آموزان محسوب می شد. طی آن دوران لیندا به صورت خودآموز در حال یادگیری طراحی وب بود و تلاش داشت تا آموخته هایش را با سایرین نیز به اشتراک بگذارد. هر چند این روزها مسئله یاد شده امری عادی به حساب می آید اما در اواسط دهه نود -روزگاری که هنوز یوتیوبی نبود- یادگیری طراحی وب به صورت خودجوش چندان مسئله رایجی محسوب نمی گشت.

اشتیاق آن روزهای لیندا در یادگیری ، حالا به لطف وب سایت و سرویسی هایی همانند آنچه خود او راه اندازی کرده به میلیون ها نفر دیگر در سراسر دنیا نیز سرایت نموده و آنها می توانند با اندک هزینه ای و در هر جا و مکانی آنچه که دوست دارند را فرا بگیرند.
ناگفته نماند که پیدا کردن مسیر صحیح کسب و کار، حتی برای لیندا واینمن نیز بدون فراز و نشیب نبوده و وی هم مانند هر فرد موفق دیگری در راه رسیدن به پیروزی پستی و بلندی های بسیاری را از سر گذرانده.

درک نیازی که هیچکس به آن پاسخ نداده بود

وقتی در سال ۱۹۹۳ واینمن طراحی وب را اندک اندک فرا گرفته و قصد آموزش دادن آن را پیدا کرد، ابتدا به کتاب فروشی مراجع نمود و سعی کرد کتابی را به عنوان مرجع انتخاب و از روی آن به دانش آموزان خود درس بدهد. اما وی متوجه شد کتاب فروشی ها و کتابخانه ها تنها راهنماهایی بسیار فنی و پیچیده را ارائه می نمایند که درک شان برای افراد معمولی و با دانش متوسط تقریباً غیر ممکن محسوب می شود.

لیندا واینمن میگوید: به یاد می آورم که با خود فکر کردم شاید چنین کتابی هنوز وجود ندارد. بلافاصله از کتاب فروشی به خانه رفتم و ایده ی اولیه نوشتن آن را پیاده سازی کردم.

کمی بعد کتاب "طراحی گرافیک های تحت وب" که به باور بسیاری اولین کتاب ساده و قابل درک توسط عموم در رابطه با حرفه طراحی وب بود، توسط افراد بسیاری در سراسر دنیا به عنوان یک مرجع غیر فنی مورد استفاده قرار می گرفت و محبوبیتی غیر قابل باور به دست آورده بود.

درست در همان زمان و در سال ۱۹۹۵ واینمن آدرس ایمیل فردی را مشاهده نمود که به صورت debbie@debbie.com بود و مشتاق شد بداند آیا دامنه ی لیندا نیز برای ثبت کردن در دسترس قرار دارد یا خیر. وی این دامنه را خریداری و وبسایتی تحت آن راه انداخت تا از طریقش بتواند با دانش آموزان و همچنین خوانندگان کتاب خود ارتباط برقرار نماید.

lynda2

شروعی کوچک و توسعه ای آهسته و پیوسته

بعد از موفقیت کتاب واینمن همسر او، بروس هون (Bruce Heavin)، که در اصل موسس کمپانی لیندا نیز محسوب می شود، پیشنهاد داد در طول تعطیلات بهاره یکی از سالن های کامپیوتر دانشگاهی را اجاره نموده و در آن به مدت یک هفته دوره آموزش طراحی وب برگزار نمایند.
آنها این ایده را عملی کردند و سپس به منظور جذب افراد علاقه مند بنر تبلیغاتی را روی سایت لیندا قرار دادند. نه تنها ظرفیت کلاس یاد شده بسیار سریع پر گشت، بلکه افراد از گوشه و کنار دنیا و حتی مثلاً شهر وین برای حضور در آن ثبت نام نمودند.

اینکه تنها یک بنر در سایت خود قرار دهیم و سپس مردم از سراسر دنیا برای حضور در کلاس مان ثبت نام نمایند، باعث شده بود تا شوکه شویم.
آن کارگاه های یک هفته ای بسیار زود باعث شدند تا کسب و کار امروزی لیندا و همسرش پایه گذاری گردد. واینمن از درآمد حق امتیاز کتاب خود با ارزش ۲۰ هزار دلار استفاده کرد و مدرسه طراحی وبی را راه اندازی نمود که دوره هایش در هر ماه به سرعت پیش فروش شده و ظرفیت شان تکمیل می گشت. لیندا می گوید: "مشتریان زیادی وجود داشتند که مجبور بودیم به آنها نه بگوییم، زیرا ظرفیتی برای پذیرش شان وجود نداشت".

اوج گیری پس از بحران

کسب و کار لیندا پس از چند سال توانست ۳۵ فرصت شغلی را ایجاد و درآمدی ۳.۵ میلیون دلاری را فراهم کند. اما در سال ۲۰۰۱ و پس از انفجار حباب دات کام و حوادث مرتبط به یازده سپتامبر، تمایل افراد به یادگیری دروس طراحی وب کاهشی عجیب پیدا کرد، تا جایی که واینمن و همسرش در ادامه دادن مسیر مردد شده بودند.

کمپانی آنها دچار بحرانی جدی گشت، واینمن و هون ۷۵ درصد کارمندان خود را اخراج کردند و تنها ۹ نفر در استخدام شان باقی ماند. دفتر و مقر برگزاری دوره های لیندا نیز کوچک تر گشت و سعی را بر این گذاشتند تا واحد هایی با قیمت ارزان تر اجاره نمایند.

روز های سیاهی بود و حتی خودم تردید داشتم که می توانیم این کسب و کار را ادامه دهیم یا خیر.

خود واینمن در مورد آن ایام می گوید: "همه در حال نبرد برای بقا بودند و سعی می کردند سر خود را بالای آب نگه دارند. ما نیز وضعیتی مشابه را تجربه می کردیم و در نهایت درست همین زمان بود که تصمیم گرفتیم خدمات خود را به صورت کاملاً آنلاین ارائه نماییم."

روزگاری که ایده یاد شده شکل گرفت و سپس عملی گشت (ارائه خدمات به صورت آنلاین) تماشای فیلم بر روی کامپیوترها تازه در حال رواج یافتن بود. لیندا دات کام تصمیم گرفت در ازای سرویسی که ارائه می کند هزینه حق اشتراکی ۲۵ دلاری را به صورت ماهیانه دریافت نماید.

افراد اندکی از این راهکار استقبال کردند. واینمن می گوید: "درآمد مان به شدت افت کرده بود. روز های سیاهی بود و حتی خودم تردید داشتم که می توانیم این کسب و کار را ادامه دهیم یا خیر."

با تنها ۱۰۰۰ نفر پرداخت کننده حق اشتراک ماهیانه، بقای کمپانی به نظر بسیار سخت می رسید. ایجاد یک جامعه ی آنلاین زمان بر است و لیندا به خود امید می داد که آنها مسیر شان را عوض نکرده اند بلکه راهی تازه را شروع نموده اند پس باید صبر پیشه کنند. او توضیح می دهد که "همه چیز بسیار آهسته پیش رفت. ولی کم کم پرداخت حق اشتراک ماهیانه آنلاین رواج پیدا کرد و مقدار آن هر ساله چندین برابر شد".

در ۲۰۰۶ تعداد مشترکین به ۱۰۰.۰۰۰ نفر رسید و واینمن و همسرش ۱۵۰ کارمند خود را به همراه خانواده هایشان به دیزنی لند بردند تا موفقیت بزرگی که رقم خورده بود را جشن بگیرند.

lynda4

ایجاد فرهنگ سازمانی مناسب در زمان رشد

اینکه اعضا و کارمندان شرکت همانند یک خانواده با یکدیگر در تعامل باشند همواره برای لیندا حائز اهمیت بوده و او حتی همیشه تلاش داشته تا افراد تحت استخدام خود را با اسم کوچک بشناسد و صدا بزند. ولی رشد سریع کمپانی و رسیدن تعداد کارمندان به عدد ۵۰۰، رفته رفته چالش هایی تازه را پدید می آورد و سبب می گردد واینمن در ایده آل های خود بازنگری نماید.

وی می گوید: "چالش اصلی بر سر تعیین سمت و مقام افراد بود. اینکه با هر کس چه برخوردی باید صورت بگیرد. همه ی کسانی که رشدی سریع را در شرکت خود تجربه کرده اند می دانند که ایجاد سلسله مراتب تا چه حد اهمیت دارد."

در ۲۰۰۷ تصمیم بر این شد تا یک مدیرعامل جهت اداره ی بهتر مجموعه به آن اضافه گردد. به گفته ی خود لیندا "درست در همان زمان بود که او تصمیم گرفت در رفتارها و برخوردهای خود سیاست بیشتری داشته و بروکراتیک تر عمل نماید".

ایجاد فرهنگ سازمانی برای شرکتی با بیش از ۵۰۰ کارمند کاری بسیار دشوار خواهد بود ولی حتی آنچه از این مسئله نیز دشوارتر به حساب می آید پایه ریزی درست و مطابقت دادن افراد با فرهنگ یاد شده است. اینکار در زمانی که یک شرکت نوپا و کوچک محسوب می شود چندان سخت نیست و شاید ضروری هم نباشد ولی با رشد آن صورت پذیرفتنش الزام می یابد.

 پیش به سوی موفقیت

مدتی است که بسیاری تصور می کنند دوره های آموزش ویدئویی می توانند آینده آموزش به حساب بیایند.

در طی سال های اخیر کمپانی واینمن توسط افراد گوناگونی که در حرفه ی خود بهترین هستند دوره های آنلاین متعددی را ایجاد نموده و سعی کرده نشان دهد این دوره های آنلاین راه و روش یادگیری را برای همیشه متحول کرده اند.

لیندا دات کام قالبی معین و کارآمد را برای دوره های آموزشی اش پدید آورده و سپس کوشش کرده تا از نظر موضوعی نیز در بین مطالب مورد تدریس خود تنوع ایجاد نماید. روزگاری در وب سایت مورد بحث تنها ۲۰ دوره آموزش ویدئویی آنلاین وجود داشت، اما اکنون این رقم به ۶۳۰۰ رسیده که شامل ۲۶۷.۰۰۰ ویدئوی آموزشی می گردد.

ارائه ی کتابخانه ای ویدئویی به جای اینکه از افراد درخواست شود تا در دوره هایی مشخص با روال معمول و پیوسته شرکت نمایند، عاملی بوده که سبب گشته شیوه ی آموزشی لیندا دات کام نسبت به سایرین کاملاً متفاوت گردد.

واینمن می گوید: "مدتی است که بسیاری تصور می کنند دوره های آموزش ویدئویی می توانند آینده آموزش به حساب بیایند. ما به خاطر همین تفاوت مان مورد توجه قرار داشته و تحت نظر سایرین هستیم".

lynda6

فروش به لینکدین Linked in

من به شخصه بر روی اثری که از همکاری دو کمپانی با یکدیگر پدید می آید متمرکز هستم.

واینمن زمانی که متوجه می شود لینکدین قصد خرید کمپانی اش را دارد، در ابتدا شوکه می گردد. او و همسرش هرگز به دنبال فروش شرکت خود و یافتن مشتری برای آن نبوده اند و البته در سن ۶۰ سالگی وی هنوز هم احساس می نموده که برای بازنشستگی بسیار زود است.

اما رفته رفته به این نتیجه می رسند که این فروش و ادغام دو کمپانی با یکدیگر احتمالاً امری منطقی و موثر خواهد بود. هر دو شرکت به نوعی تلاش داشته اند به افراد کمک کنند تا وضعیت شغلی خود را بهبود بخشند و احتمالاً در کنار یکدیگر بسیار بهتر از گذشته می توانند این هدف را محقق کنند.

واینمن می گوید: "بسیاری از مردم بر روی رقم معامله صورت پذیرفته تمرکز دارند و شاید این مسئله برای افرادی که با صنعت ما آشنا نیستند یک شگفتی محسوب شود. ولی خود من به شخصه بر روی اثری که از همکاری دو کمپانی با یکدیگر پدید می آید متمرکز هستم و اولین چیزی که در رابطه با این موضوع به ذهنم می رسد، میزان بزرگی این اثرگذاری است."

به نظر می آید حتی لیندا واینمن هم از موفقیت خودش شگفت زده است و تصور چنین روزی را نداشته. بر خلاف بسیاری از بنیانگذاران کمپانی ها مهم تکنولوژیک امروزی ، وی با هدف کسب درآمد های کلان شروع به کار نکرده و قصد اولیه اش هرگز ایجاد کمپانی نبوده که توسط لینکدین به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار خریداری شد. او تنها سعی داشته آنچه که برای خودش جذاب بوده، یعنی طراحی وب را به سایرین نیز بیاموزد.

واینمن که بر حسب اتفاق بدل به یک معلم گشته، می گوید: "من نه چندان گنگ بودم و نه به آن صورت خوره ی دنیای تکنولوژی. افراد زیادی پیش من می آمدند و می پرسیدند چگونه این کار را انجام می دهی؟ یا چگونه آن کار را انجام می دهی؟ هرگز با خودم فکر نکرده بودم به اشتراک گذاشتن دانش در رابطه با آنچه که برایت جالب است، در واقع همان تدریس کردن محسوب می شود."

در حالکیه لیندا اعتقاد دارد تنها در زمان و مکان مناسبی حضور داشته، سخت است بدل شدن یک دامنه ی ۳۵ دلاری به کسب و کاری ۱.۵ میلیارد دلاری را حاصل یک اتفاق بدانیم.

فارسی لیندا

اتوکد محبوب ترین ابزار طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) است و به شما این امکان را می دهد که نه تنها طرح های مکانیکی خود را تجسم کنید، بلکه با آنها ارتباط برقرار کرده و به اشتراک بگذارید. استفاده از مدل سازی سه بعدی در اتوکد ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما در این دوره آموزشی، استاد Shaun Bryant رابط جدید اتوکد را توضیح می دهد و راهنمای گام به گام برای ایجاد طراحی مکانیکی شما به صورت سه بعدی ارائه می دهد. یاد بگیرید که چگونه یک طرح را از دو بعدی به سه بعدی تبدیل کنید و چگونه موادی را به آن اضافه کنید تا ظاهر و احساس واقعی تری به آن ببخشید. نحوه ایجاد نماهای طراحی مدل خود و همچنین ویرایش، به روز رسانی و حاشیه نویسی آنها را کشف کنید. او ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد که برای طراحی و انتشار طرح خود نیاز دارید و طرح های خود را با استفاده از یک نمایشگر شخص ثالث در بین تیم خود توزیع کنید.

سطح آموزشی
خرید آنلاین و دانلود فوری
به همراه فایلهای تمرین
ویدئوهای آموزشی با زیرنویس
ویدئوهای آموزشی با زیرنویس فارسی
کیفیت HD ویدئوهای آموزشی
قابل استفاده برای ناشنوایان
 
 
 

نمونه ویدیوی آموزشی ( زیرنویس‌ها جدا از ویدیو است و میتوانید آنرا نمایش ندهید ) :

 

[FARSI]

01 مقدمه
01-01 مدل سازی سه بعدی اتوکد در طراحی مکانیکی
01-02 آنچه باید بدانید
01-03 استفاده از فایل های تمرین
01-04 رابط اتوکد جدید

02 رابط سه بعدی اتوکد
02-01 کار در محیط اتوکد سه بعدی: استفاده از فضای کاری مدلسازی سه بعدی
02-02 اعمال پرسپکتیو در نماهای سه بعدی
02-03 کار با نمای کاشی‌شده و سبک‌های بصری در تب Model
02-04 ایجاد نماهای با نام

03 طراحی خود را به صورت سه بعدی ایجاد کنید
03-01 با استفاده از دستور ELEVATION برای تغییر صفحه ترسیم
03-02 کار با مختصات سه بعدی مطلق و نسبی
03-03 تغییر UCS به صورت دستی و پویا در اتوکد سه بعدی
03-04 استفاده از Gizmos 3D AutoCAD و snaps شی 3D (3DOSNAP)
03-05 کار با انتخاب شی در اتوکد سه بعدی
03-06 استفاده از توابع بولی در اتوکد سه بعدی

04 یک پروژه سه بعدی ساده: صفحه فلزی
04-01 ایجاد طرح کلی صفحه در اتوکد 2 بعدی با استفاده از دایره ها و چند خط
04-02 تبدیل اشیاء اتوکد دو بعدی به مناطق اتوکد، با توابع بولی
04-03 استفاده از EXTRUDE و PRESSPULL برای تبدیل منطقه به جامد سه بعدی، با عناصر و سوراخ های اضافی
04-04 با استفاده از ابزارهای ویرایش اتوکد برای بهبود طراحی سه بعدی خود
04-05 افزودن مواد به جامد سه بعدی برای دادن ظاهری واقعی به آن

05 تنظیم نماهای طراحی از مدل های سه بعدی
05-01 استفاده از استانداردهای پیش نویس در اتوکد
05-02 طراحی خود را با سبک طرح ریزی خود تنظیم کنید
05-03 افزودن نماهای بخش
05-04 افزودن نماهای جزئیات

06 توسعه طراحی سه بعدی شما
06-01 ایجاد دیدگاه های خود در یک طرح از مدل های سه بعدی در اتوکد و اینونتور
06-02 تنظیم مقیاس برای هر نما
06-03 پیکربندی نماهای خود
06-04 ایجاد نماهای طراحی جدید
06-05 به روز رسانی نماهای طراحی

07 برقراری ارتباط با هدف طراحی
07-01 افزودن نماهای طراحی به یک بلوک عنوان ساده
07-02 کار با سبک های متن در بلوک عنوان
07-03 افزودن فیلدها برای رسم مقیاس نماها در برگه طرح

08 حاشیه نویسی نماهای طراحی شما
08-01 تنظیم یک سبک ابعاد مناسب و فلسفه نامگذاری لایه
08-02 کار با حاشیه نویسی ابعاد و مقیاس بندی حاشیه ای
08-03 روش‌های اندازه‌گیری جایگزین
08-04 به روز رسانی مقیاس های نمای و ابعاد حاشیه ای

09 طراحی و انتشار طرح های شما
09-01 تنظیم و اعمال یک تنظیم صفحه مناسب برای طراحی های خود
09-02 ترسیم و پیش نمایش طرح شما
09-03 ترسیم دسته ای بیش از یک نقاشی با دستور PUBLISH
09-04 صادرات به سایر فرمت های فایل

10 کار با بینندگان شخص ثالث
10-01 کار با بینندگان شخص ثالث برای توزیع و همکاری در طرح های سه بعدی شما
10-02 استفاده از پالت Shared Views
10-03 باز کردن طرح در Autodesk Viewer
10-04 استفاده از ابزارهای Autodesk Viewer برای همکاری

11 با استفاده از Actify SpinFire Ultimate
11-01 وارد کردن مدل اتوکد سه بعدی
11-02 اندازه گیری در Actify SpinFire
11-03 علامت گذاری در Actify SpinFire

12 نتیجه گیری
12-01 طرح نهایی

[ENGLISH]

01 Introduction
01-01 AutoCAD 3D modeling in mechanical design
01-02 What you should know
01-03 Using the exercise files
01-04 The New AutoCAD Interface

02 The AutoCAD 3D Interface
02-01 Working in the AutoCAD 3D environment: Using the 3D Modeling workspace
02-02 Applying perspective to 3D views
02-03 Working with tiled viewports and visual styles in the Model tab
02-04 Creating named views

03 Creating Your Design In 3D
03-01 Using the ELEVATION command to alter the drawing plane
03-02 Working with absolute and relative 3D coordinates
03-03 Altering the UCS manually and dynamically in 3D AutoCAD
03-04 Using the AutoCAD 3D gizmos and 3D object snaps (3DOSNAP)
03-05 Working with object selection in 3D AutoCAD
03-06 Using Boolean functions in 3D AutoCAD

04 A Simple 3D Project: Metal Plate
04-01 Creating the plate outline in 2D AutoCAD using circles and polylines
04-02 Converting the 2D AutoCAD objects to AutoCAD regions, with Boolean functions
04-03 Using EXTRUDE and PRESSPULL to convert the region to a 3D solid, with extra elements and holes
04-04 Using AutoCADs editing tools to enhance your 3D design
04-05 Adding materials to the 3D solid to give it a real-world look

05 Setting up Drawing Views from 3D Models
05-01 Using drafting standards in AutoCAD
05-02 Setting up your drawing with your projection style
05-03 Adding section views
05-04 Adding detail views

06 Developing Your 3D Design
06-01 Generating your views in a layout from 3D models in AutoCAD and Inventor
06-02 Setting the scale for each view
06-03 Configuring your views
06-04 Creating new drawing views
06-05 Updating drawing views

07 Communicating Your Design Intent
07-01 Adding drawing views to a simple title block
07-02 Working with text styles in the title block
07-03 Adding fields for drawing views scales in the layout tab

08 Annotating Your Drawing Views
08-01 Setting up a suitable dimension style and layer naming philosophy
08-02 Working with dimension annotation and annotative scaling
08-03 Alternative dimensioning methods
08-04 Updating viewport scales and annotative dimensions

09 Plotting and Publishing Your Designs
09-01 Setting up and applying a suitable Page Setup for your drawings
09-02 Plotting and previewing your design
09-03 Batch plotting more than one drawing with the PUBLISH command
09-04 Exporting to other file formats

10 Working with Third-Party Viewers
10-01 Working with third-party viewers to distribute and collaborate on your 3D designs
10-02 Using the Shared Views palette
10-03 Opening the design in the Autodesk Viewer
10-04 Using Autodesk Viewer tools to collaborate

11 Using Actify SpinFire Ultimate
11-01 Importing the AutoCAD 3D model
11-02 Measuring in Actify SpinFire
11-03 Marking up in Actify SpinFire

12 Conclusion
12-01 The final design

مدرس: Shaun Bryant - شان بریانت

تعداد دوره های آموزشی: 62

شان بریانت که دارای مدرک در زمینه های Autodesk Revit و AutoCAD و یک حرفه ایی در فروش و ساپورت و متخصص فنی و دارای مهارت مدیریت CAD است، در مجموع بیست و شش سال سابقه صنعتی و استفاده از AutoCAD و Revit دارد و در این مدت مجموعه مهارتهایی که در حین کار به عنوان مشاور، آموزگار، مدیر ، به دست آورده را نیز دارد. او پیش زمینه شغلی متنوعی دارد، از جمله 14 سال به عنوان مشاور و آموزگار CAD ، سه سال در فروش، پیش فروش ، و توسعه کسب و کار، و 9 سال تجربه صنعتی به عنوان مدیر/کاربر CAD دارد. شان عضو شراکتی موسسه یادگیری و اجرا (ALPI) و مدیر هیئت UGI است. او همچنین نویسنده بلاگ معروف reputable CAD است.

جدیدترین آموزشهای مرتبط

تمامی زیرنویس‌های فارسی و مطالب ترجمه شده در سایت، بطور انحصاری متعلق به فارسی لینـدا بوده و هر گونه کپی‌ برداری و یا استفاده از آنها به هر شکلی در سایتها یا برنامه‌های دیگر پیگرد قانونی دارد
logo-samandehi
فارسی کلاس